O nás

Coronavirus Update

Following last night’s statement from the UK Government, I wanted to update you on PSA’s operational position during these unprecedented times.

Our primary duty of care is to our team and their families, and to follow government guidelines. Over the last few weeks, we’ve relocated as many of our staff as possible to home working. They are able to deliver the usual high level of service you’ve come to expect from PSA, via their normal contact numbers and email. Our team is available from 9 am to 6 pm as usual.

To protect our warehouse teams, we’ve introduced increased health and safety requirements and made some additional changes to our operations. This week, we’ve ended customer collections from our warehouses to reduce the number of external visitors to our sites. Our logistics partner DHL, who is located within our facility, is still delivering as usual although they have introduced slightly different procedures for obtaining PODs which no longer require physical contact.

Demand on certain product lines is unprecedented at present and we’re working round the clock to meet all our customer’s demands. We hope you’ll understand that we’re prioritising orders for critical industries such as NHS, Government, education and transport.

Thank you for your understanding and continued support in these uncertain times. We’re clearly following the Government’s latest advice and should anything change we will, of course, update you immediately. I’d also like to thank all of our fantastic team who are working hard to ensure we continue to support our customers well.


Regards

James McBrien
Managing Director

Informace o společnosti

PSA Parts je hlavním dodavatelem baterií, AC adapterů a nabíječek v rámci Evropy. Po dobu našeho 15-ti letého působení jsme si vybudovali velice silné vztahy s různými výrobci baterií a jiného příslušenství, včetně Duracell licence. Dodáváme výrobky značek Duracell a 2-Power, OEM a kompatibilní produkty vysoké kvality. Všechny tyto produkty jsou 100% kompatibilní a témeř všechny mají minimální záruku jeden rok. PSA Parts dodává zákazníkům v rámci celé Evropy, včetně distributorů, dealerů a koncových zakazníků. Naším cílem je poskytování kompletní řady napájecích řešení pro Vaše mobilní zařízení - včetně Vašeho laptopu, digitalního fotoaparátu, videokamery, osobního DVD, MP3, Smartphone a PDA. Nabízíme výrobky vysoké kvality a snažíme se o co nejlepší servis. Prohlédněte si naši širokou nabídku a v případe, že nenaleznete co hledáte, prosím kontaktujte nás.

Logo a jméno 2-Power jsou majetkem PSA Parts Ltd. DURACELL je registrovaná ochranná známka společnosti Duracell Batteries BVBA a Duracell U.S. Operations, Inc., její použití chrání licence. Všechny vyrobní značky jsou uznané.

Práce na PSA

Záruka 1 rok Všechny naše produkty mají roční záruku a garantujeme 100%-ní kompatibilitu.
Společnost s certifikátem BSI a ISO9001 kvalifikací. Jsme držitelem BSI certifikátu a ISO 9001:2008 kvalifikovaná společnost.